zdjęcie jednego z popularnych energetyków, a obok napis "Od 1 stycznia 2024 roku zakazane jest sprzedawanie napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia"

news

2 minuty

1.01.2024

Zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim już od 1 stycznia! Co musisz o nim wiedzieć

Spis Treści

Zmiany w ustawie

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym1 mówi, że zakazany napój to taki w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna (z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie)

Wiąże też producentów obowiązkiem oznakowania w trwały, widoczny i czytelny sposób każdego "energetyka" jako "napój energetyczny/energetyzujący". Sprzedawanie wyrobów z dodatkiem tauryny lub kofeiny w szkole, automatach lub w sklepie - bez potwierdzonego wieku kupującego - grozi karą grzywny do 2000 zł. Taka sama grzywna obowiązuje za nieoznakowanie produktu.

Karolina pokazuje serduszko

czytasz za darmo, bez reklam

wesprzyj Hugs for Drugs

Uzasadnienie zmian

Zmiany uzasadniane są statystykami m.in. z raportu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej2.

Już w latach 2009-2010, według badania na grupie dzieci w wieku 11-13 lat w 5 losowo wybranych szkołach podstawowych w Warszawie napoje energetyzujące piło 24% dzieci (najczęściej kilka razy w miesiącu), a 4% dzieci piło je nawet kilka razy w tygodniu.

Raport mówi też o nowszych danych wskazujących na 60% nastolatków spożywających napoje energetyzujące, w tym ok 10% robiących to codziennie.

Footnotes

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230001718

  2. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/rosnace-spozycie-napojow-energetyzujacych-rosnacy-problem-zdrowia-publicznego-na-swiecie/