stos papierosów na tle królików

zwierzęta

2 minuty

14.03.2022

Testowanie wyrobów tytoniowych na zwierzętach

Spis Treści

Odkrycie prawdy

Uświadomienie publiki o problemie możemy przypisać Mary Beith - dziennikarce z The People. W 1974 roku zatrudniła się ona w Imperial Chemical Industries (ICI) w Macclesfield, czyli laboratorium zajmującym się prowadzeniem badań na zwierzętach. Opublikowała ona zdjęcie 48 psów rasy Beagle, unieruchomionych i noszących "maski" z papierosami praktycznie przytkniętymi do pyszczków w celu wdychania przez nie dymu tytoniowego. Zdjęcie wywołało szok w internecie i poza nim. Koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne nie są jedynymi które przeprowadzają testy na zwierzętach, bo zaliczyć można do nich też koncerny tytoniowe. Mimo, że od kilku lat twierdzą, że zastąpiły testy na zwierzętach takimi bez ich wykorzystywania, mają związana z tym nieciekawą historię.

zdjęcie

ostrzeżenie

zdjęcie może być nieodpowiednie dla osób wrażliwych

Obecnie mówi się, że testowanie wpływu dymu tytoniowego na organizm zwierzęcia trwa ok. trzy miesiące. Najczęściej do eksperymentów wybierane są szczury lub psy rasy Beagle (ze względu na występujące u gatunku wrażliwości, nietolerancje i alergie). Gdy minie ustalony czas zwierzęta są uśmiercane, a ich zwłoki poddawane są dokładnym sekcjom.

zdjęcie

ostrzeżenie

zdjęcie może być nieodpowiednie dla osób wrażliwych

O jakie marki chodzi

Prawdopodobnie duża ilość koncernów nikotynowych testuje na zwierzętach, przyznały się natomiast do tego tylko dwa:

Philip MorrisMarlboro, L&M, Bond Street, Philip Morris, Chesterfield, Fortune, Parliament, Sampoerna A, Lark, Morven Gold, Dji Sam Soe, Next, Optima, Red & White, Muratti, Diana, Merit, Champion, Virginia Slims, Apollo-Soyuz, Hope, Delicados, Benson & Hedges, Longbeach
British American TobaccoLucky Strike, Pall Mall, MS, Vogue, Dunhill, Alfa, Bis, Brera, Colombo, Cortina, HB, Kent, Lido, MS Club, Mundial, Nazionale, Nazional, N80, Rothmans, SAX, Musical, St.Moritz, Stop, Super

Twierdzą jednak, że od kilku lat zastępują je testami bez wykorzystywania zwierząt.

PETA informuje, że testowanie wyrobów tytoniowych na zwierzętach zakazane jest w Niemczech, Belgii, Estonii i Słowacji. W obecnych czasach w USA i UE testy na zwierzętach nie są już wymagane przez prawo, jednak nie są całkowicie zakazane. Patrząc na sprawozdanie Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach z 2020 roku dostępne na stronie polskiego rządu można zauważyć, że do testów wykorzystano wtedy 113697 zwierząt z czego 6340 nie przeżyło.