napis "LSD", a pod nim zdjęcie roślinności

Spis Treści

Co to tak właściwie jest?

LSD (dietyloamid kwasu lizergowego) to substancja półsyntetyczna, jest jedną z najaktywniejszych substancji psychodelicznych o działaniu halucynogennym. Substancja jest formą kwasu wytwarzanego naturalnie przez grzyb buławinki czerwonej. Grzyb ten wykorzystywany był od dawna przez Azteków, jednak LSD w znanej dziś postaci odkrył przez przypadek w 1938 roku szwajcarski naukowiec Albert Hoffman.

Jak występuje

Najczęściej w postaci:

  • bibułki nasączonej płynem (kolorowe "znaczki", często przedstawiające symbole i motywy graficzne - tzw. blottery)
  • w płynie (krople)
  • w kapsułkach
  • mikrodotach
  • żelkach.

Działanie

Minimalna dawka do wywołania efektów psychoaktywnych (aktywna) to 20 mikrogramów, normalna porcja to 50-150 mikrogramów, a każda większą uznawana jest za wysoką. Efekty substancji zależą przede wszystkim od substancji (dawka, skład mieszanki itd.), biorącej osoby (stanu, oczekiwań, przyzwyczajeń) i sytuacji w jakiej to robi (z kim, gdzie). Całe doświadczenie zazwyczaj trwa 8-12 godzin, a kulminację efektów osiąga się po ok. 30-90 minutach.

Karolina pokazuje serduszko

czytasz za darmo, bez reklam

wesprzyj Hugs for Drugs

Możliwe efekty

Halucynacje, synestezja, zwiększona wrażliwość na bodźce, większą kontrastowość kolorów, zniekształcone kształty, poczucie odrealnienia, intensyfikacja uczuć i emocji, przemyślenia, przyspieszony potok myśli, kołatanie serca, zawroty głowy, uczucie słabości w mięśniach, podatność na sugestie, bezsenność, utrata apetytu, suchość w ustach (nawet szczękościsk), lęk i ataki paniki. W dniach następujących po zażyciu typowe jest zmęczenie psychiczne i fizyczne. Trzeba pamiętać, że LSD (jak inne substancje psychodeliczne) może wywoływać zarówno wzniosłe jak i przerażające doświadczenia. Właściwości uzależniające tego narkotyku są znikome, tak jak uzależnienie spowodowane halucynogenami występuje bardzo rzadko. Substancję można przedawkować, jednak przypadki śmierci są niezmiernie rzadkie. Większe zagrożenie stanowią stany psychiczne w jakie wpada dana osoba i spowodowane nimi zachowania (mogą indukować trwałe zaburzenia psychiczne). Zaobserwowano też, że częste używanie narkotyku powoduje niewielki wzrost tolerancji (wahający się w granicach 15-20%).