zdjęcie proszku

Spis Treści

Jak występuje?

Najczęściej w postaci białego, krystalicznego, dobrze rozpuszczającego się w wodzie oraz wrażliwego na wysokie temperatury proszku. Można go spotkać też w postaci tzw. cracku, przeznaczonego do palenia. Należy jednak zaznaczyć, że crack jest najsilniej uzależniającą formą narkotyku i jego zażywanie skutkuje niesamowicie poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi (uszkodzenie dróg oddechowych, wysokie ryzyko przedawkowania).

Jak działa?

Jest środkiem psychotropowym działającym pobudzająco na układ nerwowy (wywołuje wzrost stężenia dopaminy i serotoniny w synapsie). Wywołuje też silne uzależnienie psychiczne i fizyczne, które występuje stosunkowo szybko.

Możliwe efekty kokainy

Zaczyna działać niemal natychmiast po zażyciu, a jej efekty utrzymują się przez ok. 30-60 minut (jednak całe doświadczenie może trwać do 4 godzin). Pamiętajmy, że na objawy przyjęcia narkotyku ma wpływ bardzo wiele różnych czynników, ale możliwe efekty to:

  • pobudzenie psychoruchowe
  • złagodzenie objawów zmęczenia
  • podniecenie seksualne (ale problem z ejakulacją)
  • bezsenność
  • utrata apetytu
  • euforia i dobre samopoczucie
  • zmniejszone odczuwanie lęku

Ciekawostka i wycofanie kokainy z rynku

W 1855 roku po raz pierwszy została wyodrębniona z liści koki przez niemieckiego chemika Friedricha Gaedcke'a i przez wykryte znieczulające właściwości szybko zaczęła zyskiwać na popularności. Bez wątpliwości przyczynił się do tego również Zygmunt Freud, który pisywał o niej liczne teksty, a także sam ją zażywał. W latach 80-tych tego samego wieku rozdawana była żołnierzom ze względu na swoje silnie pobudzające i obniżające poziom stresu i strachu działanie. Sprzedawana była bez recepty w aptekach, i dodawana m.in. do Coca-Coli, czekolady, papierosów i wina. Dopiero na początku XX po odnotowania pierwszych zgonów z powodu przedawkowania kokainy, zaczęto ograniczać jej powszechny dostęp i wycofywać ją z rynku.